Mediji

Arhiv: Energetska draginja: gospodarstvo od vlade še vedno pričakuje rešitve za velika podjetja in za likvidnost

Spodaj podpisane delodajalske organizacije pozdravljamo sprejeto Uredbo o določitvi cene električne energije za mikro, mala in srednja podjetja (MSP), ki določa najvišjo drobnoprodajno ceno omejene količine električne energije končnim odjemalcem: Vendar vztrajamo, da je potrebno nemudoma poiskati kompromisne rešitve tudi za ceno električne energije in plina za velika podjetja ter cene plina za MSP. Zaradi neustreznih in nepravočasnih rešitev so mnoga podjetja že v težki situaciji in v izrazito neenakopravnem položaju na trgu, tako domačem kot tujem. Delodajalske organizacije zato ponovno predlagamo več rešitev in pozivamo Vlado RS, da se jih vključi v besedilo predvidenih sprememb Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize.

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je že pristopilo k spremembi Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize (ZPGOPEK). Glede na razmere na področju cen električne energije delodajalske organizacije pozdravljamo sprejem vladne uredbe, ki je pod določenimi pogoji omogočila zamejitev cen električne energije za MSP, vendar ugotavljamo, da uredba ne vključuje velikih podjetij, ki so v izredno težki in neenakopravni situaciji tako na domačem kot tujem trgu.

Velika podjetja se že soočajo s problemom likvidnosti, ki so posledica večkratnih dvigov cen na računih za električno energijo in plina. Na drugi strani imajo mala in srednje velika podjetja težave zaradi visokih cen plina. Podjetja namreč prejemajo oziroma bodo prejela račune veliko prej, kot bodo dobila nakazano pomoč s strani SPIRIT po ZPGOPEK. Rezerv v gospodarstvu ni. Podjetja, brez zadostne pomoči ne bodo uspela poravnati obveznosti iz naslova tako visokih povišanih cen energentov, ob tem pa je potrebno z zakonom bolj odločno nasloviti problem likvidnosti v prvem tromesečju, pred prejemom pomoči po ZPGOPEK.

Vztrajamo, da aktualna sprememba Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize vključi naslednje rešitve, ki bodo podjetjem vsaj nekoliko omilile težave in jim zagotovile nekoliko bolj primerljiv položaj na trgu:

• V okviru ZPGOPEK se določi, da cena električne energije, ki jo dobavitelji zaračunajo velikim podjetjem, v letu 2023 ne sme preseči 340 EUR/MHW, saj se edino v tem primeru preko modela subvencij zagotovi, da tudi ta podjetja pridejo vsaj do nekoliko bolj konkurenčnih cen električne energije.
  • V okviru ZPGOPEK se določi, da cena plina, ki jo dobavitelji zaračunajo velikim podjetjem in MSP, ne sme preseči trikratnika povišanja cene, saj se edino tako preko modela subvencij omogoči, da ta podjetja pridejo vsaj do nekoliko bolj konkurenčnih cen plina.
  • Nujno je, da se v okviru ZPGOPEK odločno naslovi problem likvidnostnega krča. Kot možni rešitvi predlagamo, da se v ZPGOPEK vključi določba, da se prvo plačilo za električno energijo za velika podjetja in plin za velika podjetja in MSP izvede s strani podjetja, ki je prejemnik pomoči, šele po prejemu prvega izplačila pomoči s strani SPIRIT. Kot drugo možnost predlagamo, da se v zakonu določi 90-dnevni plačilni rok, ki bo omogočil, da bodo podjetja račune za električno energijo in plin plačala lahko šele po prejemu pomoči s strani SPIRIT.

Hkrati podajamo pobudo, da se trajanje veljavnosti Uredbe o določitvi cene električne energije za MSP, ki velja do 30. junija 2023, podaljša do 31. decembra 2023. Prav tako predlagamo spremembo Uredbe na način, da regulirana cena za leto 2023 velja za vse MSP, ne glede na to, kdaj so sklenili pogodbo za dobavo električne energije.

TRGOVINSKA ZBORNICA SLOVENIJE

GOSPODARSKA ZBORNICA SLOVENIJE