Mediji

Arhiv: Kje so kadri? V tujini

Premalo otrok, nepremišljeno usmerjanje otrok pri izobraževanju, neprivlačni delovni pogoji - vse to nas je pripeljalo do današnjega pomanjkanja kadrov, je bila ugotovitev okrogle mize na današnji 10. konferenci malega in srednjega podjetništva v organizaciji Podjetniško trgovske zbornice (PTZ) pri GZS. »Če se pošalim, je kadre pobrala tudi korona. Pa ne samo v Sloveniji. Prirast v državo je sicer pozitiven, vendar hkrati mladi, izobraženi, še vedno odhajajo,« je dejal minister za delo Luka Mesec. Zakona o tujcih in o zaposlovanju tujcev, ki sta zdaj v parlamentarni proceduri, po njegovem mnenju zamujata že nekaj let, saj nam letno zmanjka na trgu dela okoli pet tisoč ljudi.

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič je dejal, da se na ministrstvu zavedajo tega, da je potrebno študente čim prej vpreči v delovno okolje. Zato pripravljajo ukrepe, tudi v smeri dualnega sistema študija, ki bi omogočili, da študentje že med študijem pridobivajo prakso pri delodajalcih in tako tudi delovno dobo. Na pomanjkanje kadrov lahko odgovarjamo tudi s tehnologijo, kar naj bi pospešilo tudi sodelovanje med znanostjo in gospodarstvom. »Danes je bil v Državnem zboru potrjen zakon, ki bo omogočil ustanovitev Agencijo za raziskave in inovacije, kar bo olajšalo prenos znanja iz raziskovalnih dejavnosti v gospodarstvo. Prednost te agencije je, da bo medsektorsko povezovala različna ministrstva in kanalizirala denar, ki ga imajo na voljo za razvoj in inovacije,« se je pohvalil minister Papič.

Sabina Sobočan, direktorica lendavskega podjetja VARIS, ki je izvozno podjetje in ima v Nemčiji 15-odstotni tržni delež, je izpostavila nekonkurenčno poslovno okolje v Sloveniji, ne samo z vidika cene energentov, ampak tudi z vidika obdavčitve prihodkov. Sami skrbijo za pridobitev kadrov tudi tako, da so ustanovili lastno kadrovsko akademijo, kjer lahko njihovi zaposleni pridobijo dodatno znanje in se selijo znotraj podjetja.

»Slovenija bo privlačna za domače in tuje delavce tudi tako, da bodo ti delavci zaščiteni. Slabe prakse nekaterih delodajalcev mečejo slabo luč na Slovenijo tudi v tujini, recimo na Balkanu, kjer običajno iščemo kadre,« je drugo plat medalje izpostavila v. d. generalne direktorice Zavoda za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc.

Današnje generacije so drugačne, imajo drugačne vrednote in cilje. Delodajalci bodo morali spremeniti miselnost. To pomeni, da je potrebno te mlade čim prej vključiti v delovni proces, jim ponuditi redne službe, je bil jasen predsednik upravnega odbora PTZ Brane Lotrič: »Naš izobraževalni sistem producira visoke strokovne kadre, ki potem odidejo v tujino. Od tega nima nihče nič, ne slovensko gospodarstvo ne FURS ne pokojninska blagajna

»V Sloveniji nam ne manjka le zdravnikov, s čimer se javnost najbolj ukvarja, ampak še več informacijskih strokovnjakov, inženirjev. Brez teh ne bomo gradili bolnišnic ali upravljali z medicinskimi aparati. Nujno bi potrebovali sistemsko vzpostavitev dolgoročnega napovedovanja potreb po kompetencah. Leta 2015 smo na GZS sami razvili pilotni model. Država ga še danes nima,« je bila kritična generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.

Na današnji konferenci so podelili tudi priznanje Pomladni veter. Prejel ga je Ivo Boscarol, eden bolj prepoznavnih slovenskih podjetnikov, ki je imel izjemen občutek za sestavo ekipe v podjetju Pipistrel. Na višku uspešnosti je v dobro podjetja in zaposlenih sprejel odgovorno potezo, da podjetje proda ameriškemu letalskemu podjetju, so zapisali v obrazložitvi organizatorji. Poleg tega je Boscarol tudi velik filantrop in družbeno odgovoren podjetnik. »Mladim danes ni pomembna samo plača, ampak predvsem pogoji dela. Pipistrel je visoko tehnološko podjetje, ampak nismo imeli konkurenčne klavzule, ker smo zaupali, da so pri nas pogoji dela taki, da sodelavci niso odhajali,« je v zahvalnem govoru med drugim dejal Boscarol.

Fotogalerija

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.