Najnovejše novice so dostopne na strani Media GZS >>
Štirje gospodarstveniki so danes prejeli Nagrado GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je nagrado že 56-ič podelila gospodarstvenikom kot priznanje za njihovo večletno uspešno vodenje podjetja.
Nagrado GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke za leto 2023 so prejeli:
Obrazložitve nagrad ter več informacij o Nagradi GZS so skupaj s fotografijami nagrajencev in drugimi gradivi objavljeni na spletni strani https://nagrada.gzs.si/
Osebna izkaznica Nagrade GZS
Nagrada v številkah
Vključno z letošnjimi nagrajenci je nagrado GZS doslej prejelo:
Komisija za nagrade Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke (imenovana na Upravnem odboru GZS 30. maja 2023):
Razpis
Razpis Nagrade GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke v letu 2023 je trajal od 1. 9. 2023 do 30. 9. 2023. Objavljen je bil na spletnih straneh GZS ter e-biltenu Poslovni tednik GZS.
Merila in model ocenjevanja
70 merljivih kriterijev za ocenjevanje v treh skupinah:
I. Splošni in razvojni rezultati
II. Poslovno finančna merila – rezultati poslovanja
III. Tržni rezultati
Komisija pri svojem delu upošteva obširna merila, v okviru katerih se med ostalim z vidika dolgoročnega razvoja družbe ocenjuje razvojna strategija podjetja na področju razvoja, investicij in prodaje. Poseben poudarek je namenjen spodbujanju inovativnosti, razvoju novih proizvodov in tehnologij, zaščiti intelektualne lastnine, odnosu do okolja in trajnostnega poslovanja kot tudi vključenosti v domače in evropske razvojne programe. Pomemben poudarek pri ocenjevanju kandidatov je namenjen tudi vodenju podjetja in odnosom v kolektivu, kot tudi družbena odgovornost in povezanost podjetja z lokalnim okoljem.
Na finančnem področju spremljamo večletne rezultate poslovanja podjetja na področju zadolženosti oz. finančne tveganosti poslovanja, likvidnosti, rasti (prodaje, dodane vrednosti, EBIDTA, neto dobička), profitabilnosti ter učinkovitosti (dobičkonosnost kapitala, višina dodane vrednosti, stroška dela v dodani vrednosti, relativnega gibanja marž (bruto, neto, EBIDTA, EBIT)). Gibanje in višino teh kazalcev ter kazalnikov primerjamo z rezultati primerljivih podjetij v dejavnosti. V analizi tržnega nastopa se upoštevajo izvozni rezultati, uspešnost povečevanja prodaje, vstopa na nove trge in prilaganja zahtevam globalnega trga v odnosu do konkurence.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.