Delo od doma je še vedno eden najpomembnejših ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije, zato smo poiskali pet namigov o tem, kako dati konstruktivne povratne informacije zaposlenim pri delu na daljavo. Podajanje povratnih informacij je sicer vedno dobrodošlo, saj zaposlenim omogoča, da kar najbolje izkoristijo svoj potencial.
Sredi januarja smo objavili kratek vprašalnik v povezavi z družbeno odgovornostjo podjetij/organizacij, ki ga izvajamo v okviru certifikata Družbeno odgovoren delodajalec. Vsem, ki ste ga že izpolnili, se najlepše zahvaljujemo! Tiste, ki pa tega še niste storili, vljudno prosimo za sodelovanje in vas vabimo k izpolnitvi vprašalnika do vključno 25. februarja 2021.
Prevoznike, ki opravljajo mednarodne prevoze blaga, obveščamo, da 21. februarja 2022 stopi v veljavo Uredba 2020 1055, po kateri bodo za mednarodni prevoz blaga licenco Skupnosti potrebovala tudi vozila, katerih največja dovoljena masa naloženega vozila presega 2,5 tone.
Z 31. členom Zakona o dodatnih ukrepih za omilitev posledic COVID-19 (ZDUOP), ki je bil dne 4.2.2021 objavljen v Uradnem listu RS št. 15/21, se za obdobje od 5.2.2021 do 31.12.2021 ponovno uvaja pravica do kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni na enak način kot je bilo to urejeno v 20. členu Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (Uradnem listu RS, št. 152/20; v nadaljevanju: ZZUOOP) za obdobje od 24.10.2020 do 31.12.2020. Za obdobje med 1.1.2021 in 4.2.2021 kratkotrajne odsotnosti ni možno uveljaviti.
Minister za javno upravo je skladno s 94. členom Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19 (ZIUOPDVE) izdal Pravilnik o izvajanju oprostitve ali delne oprostitve plačila najemnin zaradi omilitve posledic drugega vala epidemije COVID-19, ki ureja postopek in način odločanja ter zahtevano dokumentacijo za izvajanje enake obravnave upravičencev za oprostitev ali delno oprostitev plačila najemnine po 94. členu ZIUOPDVE. Skladno s pravilnikom lahko upravičenci vlogo oddajo do 30. aprila 2021.
#PKP8 prinaša nujne ukrepe, a je gospodarstvo s sprejetim besedilom zakona le delno zadovoljno, saj so podjetja od #PKP8 pričakovala več. Na GZS pričakujemo, da bodo izpuščena področja bolje naslovljena v napovedanem #PKP9. #PKP8 je sicer začel veljati v petek, 5. februarja.
Nova pravila poslovanja z Združenim kraljestvom.
Državni zbor RS je seji 3. 2. 2021 sprejel Zakona o dodatnih ukrepih za omilitev posledic COVID-19 (PKP8), ki prinaša dodatne ukrepe za ohranitev delovnih mest in pomoč, med drugim podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo ter prevzem dela bremena za dvig minimalne plače s strani države. Predloga zakona še ni obravnaval Državni svet in še ne velja.
V okviru projekta smo pripravili štiri promocijske filme o naslednjih deficitarnih poklicih, za katere beležimo veliko povpraševanje med delodajalci na Goriškem: GASTRONOM - HOTELIR (kuhar), AVTOKAROSERIST (avtoklepar, avtoličar), ELEKTRIKAR in INŠTALATER STROJNIH INŠTALACIJ.
Kljub trenutni epidemiji ocenjujemo, da se bodo potrebe po deficitarnih poklicih še vedno pojavljale, zato bi želeli mlade in brezposelne čim bolj seznaniti s potrebami in zaposlitvenimi možnostmi. V tem tednu partnerji projekta pričenjamo s promocijo filmov o naslednjih deficitarnih poklicih: GASTRONOM - HOTELIR (kuhar), AVTOKAROSERIST (avtoklepar, avtoličar), ELEKTRIKAR in INŠTALATER STROJNIH INŠTALACIJ.