Slovenija se pospešeno pripravlja, da gospodarstvu ponudi spodbude za razvoj in proizvodnjo strateških tehnologij, kot jih opredeljuje Platforma strateških tehnologij za Evropo (STEP). Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom in z drugimi ministrstvi načrtuje močan javni razpis za sofinanciranje projektov za razvoj in proizvodnjo strateških tehnologij, prednostno financiranje pa zagotavlja tudi EU. To je priložnost za slovensko gospodarstvo.
Pred uradno otvoritvijo Evropske prestolnice kulture GO! 2025 Nova Gorica – Gorica si želimo srečanja z vsemi, ki boste v času evropske prestolnice kulture razveseljevali naše goste z udobjem v nastanitvah, s kulinariko v gostiščih in restavracijah ter z doživetji narave, aktivnega in kulturnega oddiha. vabimo vas, da si rezervirate 14. januar 2025 od 14h do 17h za srečanje turističnih ponudnikov in destinacij Nove Gorice in goriške regije. Dogodek bo v veliki dvorani v pritličju Mestne občine Nova Gorica, na Trgu Edvarda Kardelja 1 v Novi Gorici.
Slovenija se pospešeno pripravlja, da gospodarstvu ponudi spodbude za razvoj in proizvodnjo strateških tehnologij, kot jih opredeljuje Platforma strateških tehnologij za Evropo (STEP). Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom in z drugimi ministrstvi načrtuje močan javni razpis za sofinanciranje projektov za razvoj in proizvodnjo strateških tehnologij, prednostno financiranje pa zagotavlja tudi EU. To je priložnost za slovensko gospodarstvo. Letošnji Slovenski industrijski forum se v celoti posveča razvoju strateških tehnologij: priložnostim za slovensko gospodarstvo.
Želim vam zadovoljne praznike in srečno, zdravo ter uspešno leto 2025!
Novela se nanaša na ureditev dostopnosti strank do organov pri fizičnem in elektronskem poslovanju (npr. ureditve glede elektronskega podpisovanja, oddaja vlog po pošti). Pri tem v poslovanju s poslovnimi subjekti ureja obvezno elektronsko vročanje. Pomembna novost je možnost, da bo organ lahko obravnaval vlogo v tujem jeziku, če vložitev v uradnem jeziku zaradi realne možnosti obravnavanja ni potrebna, ker uradna oseba obvlada tuj jezik. Predlog novele ureja tudi možnost, da se pred izvedbo obravnave ali kot samostojno procesno dejanje organizira predstavitev pravnih in dejanskih vprašanj konkretne zadeve. Poleg izpostavljenih sprememb predlog posega tudi na področje dokazovanja, pravnih sredstev, obrazložitev odločb, varstvo tajnih podatkov ter način izvedbe ustne obravnave. Z namenom, da se v postopek sprejemanja zakonodaje vključi stališča članov GZS in pridobi morebitne dodatne predloge, lahko vaše pripombe in predloge posredujete do 20. decembra 2024 na naslov: pravnasluzba@gzs.si.
Kako umetna inteligenca dviguje produktivnost in konkurenčnost podjetij? Kateri so izzivi in priložnosti pri uvajanju naprednih tehnologij? Kako Slovenija stopa na pot industrije prihodnosti? O tem smo se pogovarjali z Nenadom Šutanovcem, direktorjem Združenja za informatiko in telekomunikacije, ki je spregovoril o digitalni preobrazbi v Sloveniji in ključnih priložnostih umetne inteligence za podjetja. Pridružil se mu je Peter Kosin, generalni direktor podjetja INEA, ki je predstavil nagrajeni projekt za vizualno kontrolo števcev z uporabo umetne inteligence, razvit v sodelovanju s Plastiko Skaza.
Vaše mnenje šteje! Slovensko gospodarstvo potrebuje vaše sodelovanje, da skupaj prepoznamo ključne potrebe, izzive in priložnosti za uvajanje umetne inteligence in visokozmogljivih računalnikov. Vaši odgovori bodo ključni za oblikovanje koncepta in zmogljivosti Tovarne umetne inteligence ter pripravo načrta delovanja superračunalnika v prijavi na razpis, prilagojenega potrebam gospodarstva ter za razvoj podpornih ukrepov, ki bodo krepili konkurenčnost slovenskih podjetij in pospešili razvoj IKT sektorja.
Revija Discover Slovenia razkriva Slovenijo kot dobro, zaupanja vredno partnerico za nove poslovne priložnosti. Slovenijo predstavlja kot zelena pljuča Evrope, z odlično geostrateško lego, dobrimi pogoji za rast in razvoj v različnih sektorji, deželo vrhunskih podjetnikov, inovatorjev, znanstvenikov, športnikov, kulinaričnih mojstrov … ter svojstveno turistično destinacijo. V pogovoru z Markom Drobničem, predsednikom uprave podjetja Talum se zrcali zgodba o vztrajnosti in razvojnih dosežkih podjetja ter nenehnem iskanju novih poslovnih priložnosti. Boštjan Jerončič, direktor podjetja Incom Leone, v intervjuju osvetljuje inovativno pot, ki je izdelke ajdovskega podjetja pripeljala v kar 39 držav sveta. Marino in Marjeta Furlan, ustanovitelja podjetja Intra Lighting, pa v praznični čas vnašata svetlobo z zgodbo o tem, kako majhno, a izjemno prilagodljivo podjetje sodeluje z globalnimi velikani, kot so Google, Facebook in Microsoft, Adidas in Ferrari. Iz sveta športa predstavljamo Janjo Garnbret, najboljšo športno plezalko na svetu, nosilko dveh zlatih olimpijskih medalj in športnico, ki je dosegla vse, tudi svoje sanje. Vabljeni k branju revije Discover tudi na spletu.
Vljudno vabljeni na webinar Zaščita intelektualne lastnine v Jugo-vzhodni Aziji, ki ga organizira Gospodarska zbornica Slovenije v sodelovanju z South-East Asia IP SME Helpdesk. Dogodek bo potekal v sredo, 15. januarja 2025, med 10.00 in 11.00 uro, preko zoom platforme.
Obveščamo vas, da je v okviru projekta Ozaveščanje, obveščanje različnih javnosti in spodbujanja k večji vključenosti v vseživljenjsko učenje (Ozaveščanje za VŽU s kampanjo Lahko.si), odprt razpis Priznanja ACS 2025: Prijavite navdihujočo zgodbo!