Digitalizacija je v času širjenja covid-19 doživela neverjeten razcvet. Digitalne tehnologije in orodja so se v teh mesecih izkazali kot ključni za olajšanje poslovanja, prodaje, dobavnih verig, proizvodno avtomatizacijo ... Ne le v gospodarstvu, tudi v celotni družbi je digitalizacija prispevala k okrepitvi medsebojne komunikacije.
Priznanja GZS za inovacije na nacionalni ravni predstavljajo najvišja nacionalna priznanje inovativnim dosežkom slovenskih podjetij in drugih organizacij ter s tem promocijo inovativnosti v Sloveniji. Letos bo Dan inovativnosti potekal 30. novembra 2020. Ponosni smo, da so letos med prejemniki nacionalnih priznanj za najboljše inovacije kar štiri podjetja iz severnoprimorske regije - podjetje Incom d.o.o. z inovacijo LEONE Rose cone, podjejte BIA Separations d.o.o. z inovacijo Razvoj procesa čiščenja genskega zdravila Zolgensma (onasemnogene abeparvovec-xioi) z uporabo CIMmultus ™ monolitnih kolon, podjetje TIK d.o.o., proizvodnja medicinskih pripomočkov z inovacijo Razvoj produkta in tehnologije za nov urinski kateter s hidrofilnim nanosom in vodno vrečko ter podjetje Kolektor Group d.o.o. z inovacijo Pogon oljnega separatorja. Do 22. novembra 2020 lahko oddate svoj glas za naj inovacijo po izboru javnosti 2020.
Oktobrska gospodarska klima v EU-27 kot tudi v območju evra je bila kljub širjenju zajezitvenih ukrepov nespremenjena glede na vrednost v septembru. Med večjimi gospodarstvi se je predvsem poslabšala v Franciji (-4,5) in na Češkem (-4,9), medtem ko se je v Nemčiji celo okrepila (1,5). Krepitev v Nemčiji je bila predvsem posledica rasti zaupanja v industriji ter v trgovini na drobno. Najbolj se je pričakovano poslabšalo zaupanje potrošnikov, kar je povezano z medijskim poročanjem o novem valu zajezitvenih ukrepov. V prihodnjih mesecih pričakujemo slabšanje gospodarske klime (manj izrazito kot v spomladanskih mesecih), ker se zajezitveni ukrepi širijo tako v Evropi kot v ZDA, kar bo imelo vsaj začasen vpliv na šibkejše povpraševanje po trajnih dobrinah ter domačih storitvah.
Vodenje spletnih srečanj z osebami z različnih lokacij je težko vodljivo. Toda če se pripravite vnaprej in spletne sestanke dobro strukturirate in moderirate ter minimizirate možnosti komunikacijskih šumov, lahko spletna srečanja postanejo ne le izredno učinkovita platforma za povezovanje deležnikov in zaposlenih vašega podjetja, temveč vam lahko pomagajo tudi prihraniti denar, na primer pri potnih stroških.
SID banka v petek 6. novembra 2020 organizira virtualno mini konferenco Investicijskega sklada Tri morja, ki bo v duhu aktualnih razmer zaradi pandemije COVID-19 potekala digitalno.
Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZZUOOP), ki je začel veljati dne 24. 10. 2020 in ki je bil objavljen v Uradnem listu RS št. 152/2020 uvaja novo pravico – pravico do kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni (20. člen). Delavec je lahko odsoten z dela zaradi bolezni brez potrdila o upravičeni zadržanosti od dela, ki ga izda izbrani osebni zdravnik, torej brez predhodne ugotovitve razlogov za takšno odsotnost z dela s strani osebnega zdravnika zavarovanca, do tri zaporedne delovne dni, in sicer največ enkrat v posameznem koledarskem letu. Za čas te odsotnosti je delavec upravičen do nadomestila plače, ki ga izplača delodajalec, ki nato zahteva refundacijo od ZZZS.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo vse informacije, vezane na Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom, objavlja na enotnem spletnem mestu. Na tej spletni strani, ki se dnevno posodoblja, objavljajo tudi pojasnila na podlagi prejetih vprašanj in naših odgovorov.
Varnost - priložnost. V tem času, ki pred nas postavlja nemalo izzivov, se posvečamo vprašanju varnosti z vseh vidikov: kibernetske, fizične (varovanje in obramba), požarne, varnosti pri delu, zaščiti in reševanju. Za varnost moramo skrbeti podnevi in ponoči, pravijo strokovnjaki. Ne spreglejte intervjuja z Ivanom Kraljem, direktorjem Arexa, nekdanjim nagrajencem GZS, ki je dejal, da se lahko v času konflikta hitro zgodi, da ti prijatelji obrnejo hrbet.
Digitalne tehnologije so se med krizo COVID-19 izkazale kot ključne za družbo in državljane. Naložbe v digitalne tehnologije morajo postati eden od stebrov okrevanja. Zdaj ni več vprašanje, če, ampak kako? Kakšen je globalni pogled, kaj lahko pričakujemo od ukrepov EU. Kaj moramo postoriti za dolgoročen stabilen gospodarski razvoj in družbe znanja? Ali Slovenija razume potencial digitalizacije in ali bo izkoristila njeno priložnost? Na letošnji e-konferenci GoDigital 2020 bodo tudi letos zanimiva keynote predavanja. Z nami bo Emily Mansfield, The Economist Intelligence Unit, Angela Salmeron, IDC in Cecilia Bonefeld-Dahl, Digitaleurope. Ne zamudite tudi okrogle mize »Nikoli ne zapravi dobre krize…« ali kako do digitalnega preboja Slovenije z atraktivnimi sogovorci. Letošnja konferenca GoDigital bo izjemoma digitalna in brezplačna!
Razmere v slovenskem gospodarstvu terjajo dodatne ukrepe, s katerimi bomo pomagali prizadetim podjetjem in posameznikom. GZS je zato pripravila nov predlog ukrepov za #PKP6, ki ga je v četrtek posredovala Vladi RS in pristojnim ministrstvom.