V teku je mednarodna raziskava o duševnem zdravju prebivalstva med pandemijo COVID-19 ter med izvajanjem ukrepov tekom pandemije. Koordinator raziskave je Italijansko društvo za socialno psihiatrijo (Societa Italiana di Psichiatria Sociale), raziskava poteka v več evropskih državah. Koordinator za Slovenijo je Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana. Vabljeni k sodelovanju.
Na njej se predstavljajo podjetja Beti, Helios, Impol, Kovis livarna, Livar industries, Livarna Gorica, Lotrič meroslovje, Magneti Ljubljana, MARSI Group, SIJ Group (SIJ Acroni, SIJ Metal Ravne in SIJ Ravne System), Talum, Termit in Veplas Group, med institucijami znanja so Fakulteta za tehnologijo polimerov, Inštitut za kovinske materiale in tehnologije – IMT, Kemijski inštitut, Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani ter Zavod za gradbeništvo Slovenije, predstavlja pa se tudi SPIRIT JA in SRIP MATPRO. Razstava Materiali prihodnosti je že šesta , organizirana pod enotno blagovno znamko FUTURE in druga, ki je organizirana kot virtualni »showroom« dosežkov in novih inovativnih rešitev slovenske industrije in institucij znanja. Je v celoti rezultat znanja in razvojno-inovativnega dela zaposlenih na GZS.
MDDSZ je 9. oktobra 2020 na vprašanje GZS, kako se pravilno obračunava prejemek delavca, ki ima osnovno plačo nižjo od minimalne plače in je v istem referenčnem obdobju (mesecu) delal in bil v bolniškem staležu, oblikoval mnenje, da je delavec za čas opravljanja dela upravičen do plače najmanj v višini minimalne plače (če dela celoten mesec v polni višini minimalne plače, če dela le del meseca v sorazmernem delu višine minimalne plače), pri čemer morajo biti vsi dodatki, določeni z zakoni in drugimi predpisi ter s kolektivnimi pogodbami, del plače za delovno uspešnost in plačilo za poslovno uspešnost, dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi izvzeti iz minimalne plače. Če ima delavec osnovno plačo nižjo od minimalne plače, mu mora delodajalec za čas dejanskega opravljanja dela dodati razliko do minimalne plače oziroma njenega ustreznega (sorazmernega) dela, pri čemer so seveda dodatki izvzeti. Za čas morebitne odsotnosti z dela pa je delavec upravičen do nadomestila plače in ne do plače. Nadomestilo plače se obračunava v skladu s 137. členom ZDR-1 in je neodvisno od ZMinP in minimalne plače same, zato je lahko v posameznem konkretnem primeru končno izplačilo delavcu, ki je celoten mesec ali del meseca opravičeno odsoten z dela, tudi nižje od višine minimalne plače z ustreznimi dodatki. MDDSZ se v tem mnenju sklicuje na vsebinsko enako podano mnenje MDDSZ z dne 3.7.2020.
Na GZS članom GZS, katerih komercialne pogodbe s tujimi poslovnimi partnerji vsebujejo klavzulo, da se višja sila dokazuje s potrdilom Gospodarske zbornice Slovenije oz. lokalne zbornice po sedežu podjetja, izdajamo potrdilo, da je Vlada Republike Slovenija sprejela Odlok o razglasitvi epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije (Uradni list Uradni list RS, št. 146/20 z dne 18. 10. 2020), ki razglaša, da se na območju Republike Slovenije z dnem 19. 10. 2020 za 30 dni razglasi epidemija nalezljive bolezni COVID-19. Potrdilo GZS lahko članom GZS pomaga pri dokazovanju v razmerju do svojih poslovnih partnerjev obstoja okoliščin višje sile zaradi razglašene epidemije COVID-19 v Republiki Sloveniji.
Imate vprašanje v zvezi s petim protikoronskim zakonodajnim paketom? Pravna služba GZS je pripravila odgovore na najpogostejša vprašanja, ki so objavljena na posebni spletni strani GZS Poslovne informacije v času koronavirusa.
V okviru Mreže raziskovalnih umetnosti in kulture (RUK) organizira v sredo, 28. oktobra GZS in SRIP Tovarne prihodnosti brezplačni spletni dogodek za podjetja z naslovom »Kaj lahko HUMANIZACIJA TEHNOLOGIJE naredi za vaš posel« z možnostmi vključitve v različne oblike sodelovanja (laboratoriji, rezidence, raziskave…). RUK je eden ključnih projektov v Sloveniji v smislu priprav na vzpostavitev industrije 4.0.
Številke okuženih eksponentno naraščajo tako v Sloveniji in celotni EU. Ob dramatičnem poslabševanju razmer se v gospodarstvu zavedamo resnosti situacije. Zato na prvo mesto postavljamo skrb za zdravje posameznika in družbe. Odgovornost slehernega izmed nas je, da se držimo vladnih ukrepov, ki jih pripravlja stroka, in tako ščitimo zdravje vseh nas, da bi krivuljo okužb čim prej obrnili navzdol. V prvem valu je gospodarstvo z izjemno skrbnostjo in odgovornim ravnanjem preprečilo širjenje okužbe znotraj delovnih okolij. Čeprav je sedaj okužba vdrla tudi v marsikatero podjetje, je nujno, da vitalni del gospodarstva ostane aktiven in v danih razmerah deluje kolikor je mogoče nemoteno. Od tega je namreč odvisna kakovostna preskrba prebivalstva, zaščita delovnih mest in dolgoročna varnost zaposlenih.
Poslovni nasveti v času koronavirusa - uporabne informacije in primeri dobre prakse v zaščiti pred novim koronavirusom.
Na 12. seji Upravnega odbora GZS Severno Primorske gospodarske zbornice, ki je bila v četrtek, 22. 10. 2020 je odbor podprl izhodišča Strateškega sveta za kolektivno dogovarjanje z dne 2.10.2020, za zamrznitev zneska minimalne plače na raven 940, 58 eur za dve leti z interventno zakonodajo PKP6.
V Splošni bolnišnici "dr. Franca Derganca", Nova Gorica prosijo podjetnike in gospodarstvenike iz regije za finančno pomoč v okviru zmožnosti za nakup nujno potrebnih medicinskih aparatov, ki jih bolnišnica potrebuje za zdravljenje COVID -19 pacientov. Za pripravo donacijskih pogodb kontaktirajte direktno na: tajnistvo.direktorja@bolnisnica-go.si