Novice


Arhiv: FRANCIJA - napotitve in izkušnje poslovanja

Svoje znanje, izkušnje in storitve bodo z nami delili Suzana Crassard, svetovalka za napotitve in poslovno-administrativne storitve v Franciji in predstavniki izbranih podjetij, ki presenečajo s svojim nišnim vstopom na francoski trg.

Arhiv: Investiranje in poslovanje v Srbiji_7. 11. 2024

Svoje investicijske lokacije, primerjalne prednosti in spodbude, ki jih namenjajo tujim vlagateljem, bodo predstavila izbrana srbska mesta/občine, pričakujemo pa tudi obisk predstavnikov nekaterih podjetij.

Arhiv: Predlog zakona o TEŠ6 veliko tveganje za državljane in gospodarstvo in kot tak nesprejemljiv

»Interventni zakon vsebinsko ni dovolj premišljen, zato tudi ni zrel za sprejem. Manjkajo strokovne podlage za zagotavljanje zanesljivosti elektroenergetskega sistema kot tudi ustrezni nadomestni viri ,« je komentirala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal predlog Zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini. GZS je v dopisu, poslanem ministru za okolje, podnebje in energijo v okviru javne razprave, opozorila, da bi lahko predlog zakona v trenutni obliki ogrozil konkurenčnost podjetij in dolgoročno destabiliziral regijo. Zato je pozvala k podaljšanju roka za javno obravnavo ter k pripravi nujnih študij o zanesljivosti oskrbe z energijo.

Arhiv: Načrt za dvig konkurenčnosti v javnem naročanju 2025-2030 - pripombe do 8.11.2024

Na Ministrstvu za javno upravo so pripravili Načrt za dvig konkurenčnosti v javnem naročanju 2025-2030. Z namenom, da se v postopek sprejemanja načrta vključi tudi stališče slovenskega gospodarstva in pridobi morebitne dodatne predloge, vas vabimo k posredovanju predlogov in mnenj k priloženemu Načrtu.

Arhiv: Povežite se z iskalci zaposlitve iz Severne Makedonije

Zaradi velikega zanimanja za sodelovanje na zaposlitvenih dogodkih v tujini, poimenovanih Življenje in delo v Sloveniji, se v začetku letošnjega decembra Zavod RS za zaposlovanje že tretjič vrača v Severno Makedonijo.

Arhiv: Gospodarstvo poziva: Slovenija mora delati na svoji konkurenčnosti!

Zadnje novice v preteklih tednih o odpuščanjih in selitvah proizvodnje v nekaterih podjetjih so pretresle Slovenijo. Odločitve niso presenečenje. Povzročena je zaradi šibkega povpraševanja v evropskem avtomobilskem sektorju, ki podjetja sili v doseganje stroškovne učinkovitosti in strukturno preoblikovanje. Podobne informacije prihajajo tudi iz številnih drugih podjetij. Gospodarski krog opozarja, da poslovanje podjetjem še posebej v takšnih zaostrenih gospodarskih razmerah dodatno otežuje še nekonkurenčno poslovno okolje v Sloveniji. Da slednje drži, dokazujejo tudi selitve proizvodnje nekaterih podjetij v tuje države. Predlogi gospodarstva so na mizi; čas je, da jih vlada preuči, sprejme in uresniči.

Arhiv: Izšla oktobrska številka revije Glas gospodarstva

V središču revije je umetna inteligenca, ki bo tudi osrednja tema enega najpomembnejših dogodkov GZS GoDigital! »Umetna inteligenca prinaša neslutene spremembe, ki jih bo treba sprejeti za preživetje podjetij,« poudarja v intervjuju Mitja Trampuž, direktor družbe CREAPLUS in predsednik pobude AI4SI (AI za Slovenijo). Preverili smo, kaj omogoča umetna inteligenca, v kakšni meri in kako umetno inteligenco implementirajo slovenska podjetja in koliko posamezne panoge investirajo v digitalne tehnologije. Pišemo tudi o tem, kaj prinaša Akt o umetni inteligenci, s katerim EU vzpostavlja smernice tako za razvijalce in regulatorje kot za uporabnike umetne inteligence, ter mnogih drugih vsebinah, povezanih z digitalizacijo.

Arhiv: Strateški svet GZS za raziskave, razvoj in inovacije: Ključni sta jasna definicija in financiranje aplikativnih projektov

Člani SSRRI so na seji z ministrom za visoko šolstvo, znanost in inovacije, KOsRIS in Rektorsko konferenco razpravljali o predlogu novele Zakonu o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Izpostavili so, da definicija "aplikativnega projekta« ni ustrezno zapisana. Nujno je postaviti jasno definicijo ter določiti razmejitev sredstev med temeljne in aplikativne projekte tako, da bo jasno opredeljeno, kaj natanko se financira iz sredstev predvidenih v višini 1,25 % BDP za znanstveno raziskovalno in inovacijsko dejavnost in koliko od tega bo namenjeno za sodelovanje z gospodarstvom.

Arhiv: Nadaljnji razvoj internacionalizacijskega ekosistema v središču razprave novega Strateškega sveta GZS za internacionalizacijo

»Strateški svet GZS za internacionalizacijo bo prispeval k hitrejšemu prepoznavanju in izkoriščanju priložnosti na mednarodnih trgih ter k tesnejšemu povezovanju slovenskih podjetij s tujimi partnerji. Naš ključni cilj je zagotoviti, da slovenska podjetja prejmejo ustrezno podporo internacionalizaciji, kar bo omogočilo rast in krepitev njihove globalne prisotnosti,« je dejala izvršna direktorica GZS za strateški razvoj in internacionalizacijo mag. Marjana Majerič na ustanovni seji SSI GZS.

Arhivi