Arhiv: Odgovar na pogosto vprašanje

Odgovarjamo: Ali je potrebno delavcem glede na Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v RS ter prepovedi gibanja izven občin izdati potrdilo za dovoljen prihod na delo v občino, ki ni občina delavčevega stalnega ali začasnega prebivališča?

Arhiv: Vlada RS na 8. redni seji sprejela besedilo Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19)

Spoštovani, posredujemo vam povezavo do spletne strani Urada Vlade RS za komuniciranje, ki je objavilo novico, da je vlada na 8. redni seji sprejela besedilo Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) za državljane in gospodarstvo ter ga predložila v obravnavo in sprejetje Državnemu zboru po nujnem postopku.. https://www.gov.si/novice/2020-03-29-vlada-sprejela-protikoronapaket/

Arhiv: Povabilo k podaji predlogov za izboljšano delovanje podjetij po krizi

Spoštovani, z vaše strani smo že prejeli številne predloge za izboljšanje pogojev poslovanja v Sloveniji. Po svojih najboljših močeh jih skušamo vključevati v dosedanje predloge za temeljno sistemsko zakonodajo, ki ureja koronavirus krizo. Vsi, ki imate še kakšen predlog, vas prosimo, da nam ga posredujete čim prej in najpozneje do petka, 3. 4. 2020 do 12.00 ure na email: nevenka.volk@gzs.si

Arhiv: Sporočilo za javnost Odziv GZS na #protiKoronapaket

Sporočilo za javnost: "Slovenija ta teden dobiva prvi pravi paket interventne zakonodaje, ki je namenjena pretežno socialnim vsebinam, ohranjanju delovnih mest, kar je pomembno tudi za gospodarstvo. Država bo pokrila stroške čakanja na delo, bolniške odsotnosti, stroške, povezane z višjo silo in pa pokojninske prispevke delodajalcain delojemalca. Hkrati pa ta paket vnaša tudi nekaj zmede," pravi generalna direktorica GZS mag. Sonja Šmuc in dodaja, da "v gospodarstvu skorajveč pričakujemo od drugega paketa, ki je bil napovedan in se bo dotikal likvidnosti ..."

Arhiv: Od polnoči prepoved gibanja tudi izven občine stalnega ali začasnega prebivališča

Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin, ki ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Odlok začne veljati 30. marca 2020 ob 00.00 in velja do preklica.

Arhiv: Ukrepi držav zaradi napovedanih padcev BDP vse številčnejši / Izpod peresa glavnega ekonomista pri Analitiki GZS

Tekmovanje v zniževanju napovedi še brez preklica: Tako neprijetno kot v zadnjih 14 dneh, so se makroekonomisti nazadnje počutili v letih 2008/2009, ko je svetovna finančna kriza nepričakovano pustila velike posledice na realno gospodarstvo. Slab občutek v tokratni krizi izvira iz dejstva, da je težko z veliko verjetnostjo napovedati gibanje BDP. Ključna razloga za tako širok razpon napovedi, ki jih konjunkturni instituti navajajo, je (1) dolžina pandemije Covid-19 v konkretni državi ter tudi v ključnih trgovinskih partnerkah (vpliv na izvoz oz. na razpoložljivost uvoza repromateriala in surovin) ter (2) spremljajoči ukrepi države, ki so do določene mere precedenčni (omejitev javnega življenja, policijska ura, prekinitev športnih in kulturnih prireditev, omejevanje v trgovini).

Arhiv: Obvestilo vsem, ki poslujete na območju Občine Ajdovščina

Obvestilo in prošnja župana Občine Ajdovščina, g Tadeja Beočanina vsem delodajalcem na območju Občine Ajdovščina.

Arhiv: Slovenska kmetijska in živilska podjetja so strateškega pomena

"Hrana je strateška dobrina, zato je pomembno, da imamo v vseh časih stabilna kmetijska in živilska podjetja in učinkovit sistem oskrbe z živili," pravi predsednik GZS - Zbornice živilskih in kmetijskih podjetij (GZS-ZKŽP) Janez Rebec.

Arhiv: Gospodarski krog s skupno iniciativo Skupaj solidarni

Organizacije, povezane v Gospodarski krog, Združenje Manager, Gospodarska zbornica Slovenije, SBC – Klub slovenskih podjetnikov, Britansko-slovenska gospodarska zbornica in AmCham Slovenija, želimo v teh težkih časih povezani pomagati slovenskim državljankam in državljanom, državi, celotni poslovni skupnosti, predvsem pa v sodelovanju tudi našim članom. V sodelovanju med nami in v sodelovanju z državo vas vabimo, da nas obvestite, če ste tudi sami pripravljeni sodelovati in pomagati. Prispevate lahko z materiali in sredstvi, s storitvami, z znanjem in s prostovoljci ter s finančnimi donacijami.

Arhiv: Podaljšanje rokov za oddajo poročil, ki izhajajo iz zahtev ZVO-1 in njegovih podzakonskih predpisov ter Zakona o vodah

GZS je na MOP poslala pobudo za podaljšanje rokov za oddajo letnih okoljskih poročil. Prejeli smo odgovor, da je odlog možen v skladu s 6. členom interventnega Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2. Zakon je bil tema 32. izredne seje državnega zbora, 20. marca 2020. Ministrstvo za okolje in prostor je tudi že pripravilo nova izhodišča k Zakonu za blažitev posledic bolezni COVID-19. Roki glede obveznosti poročanja, vzpostavljeni na podlagi Zakona o varstvu okolja in podzakonskih predpisov, sprejetih na podlagi ZVO-1, ter na osnovi Zakona o vodah, se preložijo tako, da ta obveznost poročanja nastopi v roku dveh mesecev po preklicu izrednih ukrepov zaradi epidemije virusne okužbe SARS-CoV-2 (COVID 19).