Zbornica računovodskih servisov

Arhiv: Inšpektorat RS za okolje in energijo: Na inšpektoratu so se spremenili računi za plačevanje glob, kazni in taks

Zaradi reorganizacije so bili spremenjeni nekateri podračuni Inšpektorata Republike Slovenije za okolje in energijo (IRSOE). Stari podračuni na Upravi za javne prihodke so ukinjeni, kar pomeni, da se nanje ne da več plačati.

Arhiv: FURS: Vložitev napovedi za odmero dohodnine za leto 2022

Rok za vložitev dohodninske napovedi je 31. julij 2023.

Arhiv: FURS: Napoteni vozniki

V mesecu aprilu (18. 4. 2023) je v Republiki Sloveniji začel veljati Zakon o čezmejnem izvajanju storitev (Uradni list RS, 40/23; v nadaljnjem besedilu ZČmIS-1), v katerega je implementirana Direktiva 1057/2020 o določitvi posebnih pravil v zvezi z Direktivo 96/71/ES in Direktivo 2014/67/EU za napotitev voznikov v sektorju cestnega prometa ter spremembi Direktive 2006/22/ES glede zahtev za izvrševanje in Uredbe (EU) št. 1024/2012 v okviru mobilnostnega svežnja I.

Arhiv: FURS: Poročanje plačilnih podatkov s strani ponudnikov plačilnih storitev in CESOP

Svet EU je sprejel zakonodajni sveženj, ki s ciljem boja proti goljufijam na področju DDV od ponudnikov plačilnih storitev zahteva, da matični državi članici posredujejo informacije o čezmejnih plačilih iz držav članic in o upravičencu („prejemniku plačila“) teh čezmejnih plačil - sprememba dokumenta

Arhiv: FURS: Na portalu SPOT je omogočen elektronski dostop do podatkov za izračun osnove nadomestila plače

S 1. julijem 2023 je bila na portalu SPOT uvedena nova elektronska storitev – Podatki za izračun osnove nadomestila plače. Delodajalcem, ki so vpisani v Poslovni register Slovenije, je po novem omogočen elektronski dostop do podatkov, s katerimi razpolaga davčni organ, ki jih potrebujejo za pripravo zahtevka in obračuna nadomestila plače v primeru začasne zadržanosti od dela.

Arhiv: ZZZS: Letni dopust zavarovanca v času odobrenega bolniškega staleža ni mogoč

V obdobju letnih dopustov se zavarovancem in delodajalcem zastavljajo tudi vprašanja, ali lahko zavarovanec koristi letni dopust v času odobrenega bolniškega staleža.
    ZZZS pojasnjuje, da to ni možno, saj gre za dve različni pravici, ki imata tudi različen namen.

Arhiv: ZZZS: Na portal SPOT s 1. 7. 2023 po podatke za obračun nadomestila plače

Na portalu SPOT se s 1. julijem 2023 uvaja nov e-postopek, prek katerega bodo lahko delodajalci, ki so vpisani v Poslovni register Slovenije (PRS), od Finančne uprave Republike Slovenije (FURS) pridobili podatke za potrebe obračuna nadomestila plače med začasno zadržanostjo delavca od dela zaradi zdravstvenih razlogov.
    Nova storitev poenostavlja postopek pridobivanja podatkov za izračun osnove nadomestila plače. Delodajalec bo tako pridobil podatke za obračun nadomestila plače v breme delodajalca in tudi podatke za obračun nadomestila plače v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).