Zbornica računovodskih servisov

Arhiv: FURS: Koriščenje davčne olajšave za zaposlovanje po noveli ZDDPO-2S za osebe, ki so bile zaposlene v letu 2020 in 2021

Pojasnilo FURS št. 0920-4180/2023-4, z dne 30. 03. 2023.

Arhiv: STA: Ukrep povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas podaljšan do konca aprila

Ljubljana, 30. marca (STA) - Vlada je danes sprejela sklep o podaljšanju ukrepa delnega povračila nadomestila plače zaradi skrajšanja polnega delovnega časa za en mesec, do 30. aprila. Ukrep lahko uporabijo upravičenci po zakonu o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize.

Arhiv: Kje so kadri? V tujini

Premalo otrok, nepremišljeno usmerjanje otrok pri izobraževanju, neprivlačni delovni pogoji - vse to nas je pripeljalo do današnjega pomanjkanja kadrov, je bila ugotovitev okrogle mize na današnji 10. konferenci malega in srednjega podjetništva v organizaciji Podjetniško trgovske zbornice (PTZ) pri GZS. »Če se pošalim, je kadre pobrala tudi korona. Pa ne samo v Sloveniji. Prirast v državo je sicer pozitiven, vendar hkrati mladi, izobraženi, še vedno odhajajo,« je dejal minister za delo Luka Mesec. Zakona o tujcih in o zaposlovanju tujcev, ki sta zdaj v parlamentarni proceduri, po njegovem mnenju zamujata že nekaj let, saj nam letno zmanjka na trgu dela okoli pet tisoč ljudi.

Arhiv: Za vzdržen pokojninski sistem nujna prenova drugega in uvedba tretjega stebra

Prenova pokojninskega sistema bo pomembno vplivala na obremenitve dohodkov delovno aktivnih oseb in odmero pokojnin za prihodnje upokojence. To odpira tudi večjo potrebo po lastnem varčevanju za starost, ki mora biti naslovljeno z ustreznimi instrumenti, so se strinjali udeleženci današnjega posveta o vzdržnem pokojninskem sistemu. Poleg 1. stebra je nujno okrepiti 2. steber ter uvesti fleksibilni 3. steber, ker imata posledično tudi pozitiven vpliv na razvoj domačega kapitalskega trga. Dogodek je organizirala Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) v partnerstvu z Združenjem družb za upravljanje investicijskih skladov – GIZ (ZDU GIZ).

Arhiv: MGTŠ: Razpisanih 66 mio evrov garancij preko Slovenskega podjetniškega sklada za zavarovanje bančnih kreditov

Mikro, mala in srednje velika podjetja bodo lahko tudi letos s pomočjo garancij SPS-a lažje, hitreje in ceneje pridobila bančne kredite, kar bo pripomoglo k njihovi likvidnosti in posledično k nadaljnjemu razvoju in rasti podjetij.

Arhiv: UPPD: Nov seznam držav, v zvezi s katerimi obstaja tveganje za pojav pranja denarja ali financiranja terorizma

Objavljen je nov seznam držav, v zvezi s katerimi obstaja visoko in povečano tveganje za pojav pranja denarja ali financiranja terorizma.

Arhiv: UJP: Izvajanje plačilnih storitev na dan 7. 4. 2023

Na veliki petek, 7. 4. 2023, evropski plačilni sistem TARGET2 ne bo posloval, zato banke in hranilnice v evroobmočju ne bodo izvajale medbančnega plačilnega prometa.

Arhiv: Anketa: Koriščenje EU sredstev – optimalni model

Državni svet je pripravil anketo z vprašanji, ki se nanašajo na področje evropskih sredstev, regionalnega razvoja in vzpostavitve pokrajin. Rezultate ankete bodo uporabili za oblikovanje priporočil Vladi Republike Slovenije na omenjenih področjih, v želji po optimizaciji sistema regionalne politike.