Zbornica računovodskih servisov

Arhiv: GZS: Pobuda za obvezujoče navodilo, da zdravniki v času stavke nemoteno izdajajo potrdila o upravičeni zadržanosti z dela zaradi bolezni

Reprezentativne delodajalske organizacije, med njimi tudi GZS, so včeraj na ministrstvo za zdravje naslovile pobudo, da izda obvezujoče navodilo osebnim in imenovanim zdravnikom, da brez zadržkov iz naslova izvajanja stavke in stavkovnih zahtev zagotavljajo nemoteno izdajanje potrdilo o upravičeni zadržanosti od dela.

»Reprezentativne delodajalske organizacije (GZS, OZS, TZS, ZDS, ZDOPS), ki smo tudi socialni partner v sklopu kolektivnih delovnih razmerij, in deležnik pri obravnavi predlogov zakonov, razumemo in spoštujemo izvajanje stavkovnih aktivnosti v sklopu zagovarjanja izraženih interesov zaposlenih in članov sindikata FIDES - Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije. Ob tem pa opozarjamo na stisko in ogroženost zaposlenih, ki v situaciji stavkovne okrnjenosti izvajanja zdravstvenih storitev ne morejo prejeti t. i. bolniškega lista oziroma potrdila o upravičeni zadržanosti od dela. S tem lahko preidejo v položaj neupravičene odsotnosti z dela, ki predstavlja po določbi 110. člena Zakona o delovnih razmerjih razlog za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi,« je zapisano v pobudi. Izdaja potrdil o upravičeni zadržanosti od dela je po določbi 229. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja namreč izključno v pristojnosti izvajalcev zdravstvenih storitev.