Zbornica računovodskih servisov

Arhiv: FURS: Kaj pomeni prenehanje začasnih ukrepov po ZZUSUDJZ za poslovanje Finančne uprave RS?

V Uradnem listu RS, št. 74/20 z dne 21. 5. 2020 je bil objavljen Sklep o ugotovitvi prenehanja razlogov za začasne ukrepe v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19)  (v nadaljevanju: sklep), ki bo začel veljati 1. 6. 2020. To pomeni, da bodo 1. 6. 2020 prenehali začasni ukrepi po Zakonu o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) – ZZUSUDJZ (Uradni list RS, št. 36/20 in 61/20).

Prenehanje začasnih ukrepov po ZZUSUDJZ za poslovanje Finančne uprave RS pomeni zlasti naslednje:

• Od 1. 6. 2020 se bodo postopki vodili kot pred uveljavitvijo ZZUSUDJZ. Pri stikih z uporabniki upravnih storitev se sicer postopa po usmeritvah zdravstvene stroke, vendar pa usmeritve ne bodo vplivale na njihov procesno pravni položaj.
    • 1. 6. 2020 preneha veljati začasna prekinitev teka roka, ki je veljala v zadevah, ki niso nujne (praviloma v postopkih naknadnega nadzora po 129. in 130. členu ZDavP-2, inšpekcijskih postopkih, prekrškovnih postopkih, postopkih obročnega plačila prekrškovnih obveznosti v skladu z 18. členom ZP-1, ipd.). Tako bodo roki, ki so v teh zadevah začeli teči pred uveljavitvijo začasnih ukrepov, s tem dnem tekli naprej, roki, ki v času trajanja začasnih ukrepov niso tekli, pa bodo s tem dnem začeli teči. Izjema velja le za vloge za uveljavljanje materialnih pravic, glede katerih drugi odstavek 6. člena ZZUSUDJZ določa, da se roki podaljšajo tako, da se iztečejo osmi dan od prenehanja ukrepov po tem zakonu, torej začnejo teči prvi naslednji dan po prenehanju ukrepov (tj. 2. 6. 2020) in se iztečejo 9. 6. 2020.

Primer 1:

V postopku opravljanja nadzora obračuna davka od dohodkov pravnih oseb (DDPO) je bil dne 24. 3. 2020 (pred uveljavitvijo tega zakona, tj. pred 29. 3. 2020) davčnemu zavezancu vročen  dopis, s katerim je bil pozvan, da v roku 8 dni od seznanitve z nepravilnostmi predloži popravljen obračun (četrti odstavek 129. člena ZDavP-2). Rok za predložitev je začel teči naslednji dan po vročitvi (25. 3.), vendar se  je prekinil oz. ni tekel v času veljavnosti ukrepov (tj. od 29. 3. 2020). Rok za predložitev obračuna se v tem primeru izteče 4. junija 2020.

Primer 2:

V postopku opravljanja nadzora obračuna davka od dohodkov pravnih oseb (DDPO) je bila dne 27. 3. 2020 (pred uveljavitvijo tega zakona, tj. pred 29. 3. 2020) davčnemu zavezancu vročena  odločba, s katero mu je bilo naloženo, da mora v roku 30 dni od vročitve plačati davek. Rok za izpolnitev je začel teči naslednji dan po vročitvi (28. 3.), vendar se  prekine oz. ne teče v času veljavnosti ukrepov (tj. od 29. 3. 2020). Rok za plačilo se v tem primeru izteče 29. junija 2020.

Primer 3:

V postopku opravljanja nadzora obračuna davka od dohodkov pravnih oseb (DDPO) je bil dne 30. 3. 2020 (po uveljavitvi tega zakona, tj. po 29. 3. 2020) davčnemu zavezancu vročen dopis, s katerim je bil  pozvan, da v roku 8 dni od seznanitve z nepravilnostmi predloži popravljen obračun (četrti odstavek 129. člena ZDavP-2). Rok v tem primeru začne teči šele po prenehanju ukrepov. Rok za predložitev obračuna se v tem primeru izteče 8. junija 2020.

Primer 4:

Davčni zavezanec bi moral vložiti vlogo za uveljavitev materialne pravice (npr. vlogo za vračilo trošarine) v času veljavnosti začasnih ukrepov, vendar tega ni bil dolžan storiti, ker je ZZUSUDJZ podaljšal rok tako, da se vloga vloži v osmih dneh po prenehanju ukrepov po ZZUSUDJZ. Ker ukrepi prenehajo veljati 1. 6. 2020, bo zahteva, upoštevaje uveljavljena pravila o dnevnih rokih, pravočasno vložena do vključno 9. 6. 2020.

• Vročanje dokumentov se izvaja v vseh zadevah (nujnih in nenujnih), in sicer na način, kot je veljal pred veljavnostjo ZZUSUDJZ.

Vir >>