Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT-E), objavljen v Uradnemu listu RS 32/2025 je začel veljati 21. maja, uporabljati pa se začne 30. dan po njegovi uveljavitvi, razen spremenjenega 20. člena in novih členov 20. a do 20. d člen, ki se začnejo uporabljati dva meseca po uveljavitvi zakona. Do pričetka uporabe novele zakona se uporabljajo dosedanje določbe ZZSDT.
Novela zakona spreminja pogoje za prihod visokokvalificirane tuje delovne sile v Slovenijo. Spremembe so tudi na področju sezonskega dela, ki bo poslej mogoče tudi v turizmu in gostinstvu. Poleg tega prinaša še nekatere druge rešitve, predvsem v smeri večje zaščite tujih delavcev. Prav tako uvaja novo evidenco delodajalcev, pravnomočno kaznovanih za prekrške delovne zakonodaje, ki naj bi ne le tujim, temveč tudi domačim delavcem omogočila seznanitev s kršitelji itd.
Pri pogojih za podajo soglasja za zaposlitve tujega delavca se uvaja nov pogoj, in sicer da delodajalec v zadnjih šestih mesecih ni odpuščal delavcev iz poslovnih razlogov. Ta pogoj se ne upošteva, če delodajalec tujcu zagotovi plačo najmanj v višini bruto povprečne mesečne plače v preteklem letu v Republiki Sloveniji ali če se v postopku podaje soglasja dokaže, da v evidenci brezposelnih ni oseb, ki jim je delodajalec odpovedal pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov in ki izpolnjujejo pogoje za zasedbo prostega delovnega mesta.
Zaradi pomanjkanja ustreznega kadra, predvsem v poletnih in zimskih mesecih, se sezonsko delo, poleg kmetijstva in gozdarstva, uvaja tudi v turizmu in gostinstvu. Sezonsko delo v turizmu in gostinstvu se bo lahko opravljalo le na podlagi pogodbe o zaposlitvi.
Tujcem, ki v Sloveniji zakonito prebivajo zaradi drugih razlogov, kot je zaposlitev, samozaposlitev ali delo (družinski člani, študenti in podobno), je dana možnost, da se do izdaje izkaznice dovoljenja za prebivanje, na kateri je označen dostop na trg dela, zaposlijo na podlagi veljavnega dovoljenja za začasno prebivanje in informativnega lista, ki ga izdamo na Zavodu RS za zaposlovanje (ZRSZ).
Tujcem, ki zakonito prebivajo v RS in so vložili prošnjo za izdajo prvega enotnega dovoljenja za namen zaposlitve, se omogoča, da se zaposlijo na podlagi potrdila o vloženi prošnji za izdajo prvega enotnega dovoljenja za namen zaposlitve in soglasja Zavoda. Na tej podlagi se lahko zaposlijo le v dejavnostih ali poklicih, ki jih z odredbo določi minister, pristojen za delo, v soglasju s socialnimi partnerji.
Za te tujce bodo morali delodajalci v prvih šestih mesecih po nastopu dela v okviru delovnega časa in brezplačno za tujca zagotoviti obiskovanje in dokončanje javnoveljavnega izobraževalnega programa za odrasle za učenje slovenskega jezika v trajanju najmanj 80 ur.
Nova evidenca delodajalcev, ki so bili pravnomočno kaznovani za prekršek po delovnopravni zakonodaji, bo omogočila, da se bodo s kršitelji lahko seznanili tujci, ki imajo soglasje za zaposlitev, samozaposlitev ali delo, in tujci, ki imajo prost dostop na slovenski trg dela, kakor tudi vsi drugi delavci (slovenski, delavci iz EU).
Na novo se bodo uvedle prijave izvajanja storitev v mednarodnem cestnem prevozu.Tuji delodajalci bodo morali pred pričetkom izvajanja storitve pri Zavodu opraviti elektronsko prijavo, v kateri bodo navedli osnovne podatke: naziv delodajalca, ime in priimek delavca – voznika, relacijo prevoza ipd.
Posamezen delavec tujega delodajalca bo lahko prevoze v Republiki Sloveniji izvajal največ sedem dni neprekinjeno oziroma največ 90 dni v koledarskem letu.
Uvaja se tudi evidenca prijav, ki jih bomo vodili pri Zavodu, in sankcije za kršitev obveznosti prijave.
Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT), Uradni list RS, 91/2021 (uradno prečiščeno besedilo), 42/2023 (ZZSDT-D) in 32/2025 (ZZSDT-E)
Vir: Zavod RZ za zaposlovanje >>