Zbornica računovodskih servisov

MGTŠ: S spremembo Zakona o gospodarskih družbah do razbremenitve gospodarskih družb regulativnih bremen

Vlada je potrdila predlog zakona o spremembi Zakona o gospodarskih družbah in ga predložila državnemu zboru v obravnavo po nujnem zakonodajnem postopku. Sprememba zakona prestavlja roke za poročanje o trajnostnosti v določenih skupinah podjetij.

Evropska direktiva 2022/2464 spodbuja preglednost, trajnostno poslovanje in spoštovanje človekovih pravic ter varovanja okolja v podjetjih. Slovenija je to direktivo že vključila v svoj pravni sistem decembra 2024 z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M). Zato slovenska podjetja že začenjajo s pripravami na poročanje o trajnostnosti za leto 2025.  

Zaradi trenutnih težkih razmer, kot so visoke cene energije, močna konkurenca in geopolitične napetosti, so podjetja stroškovno in administrativno močno obremenjena. Evropska komisija je zato aktivno pristopila k zmanjševanju administrativnih bremen za podjetja. Z direktivo 2025/794 zato prestavlja rok za prvo poročanje o trajnostnosti.

Vlada se zavzema za čim hitrejši prenos evropske direktive 2025/794, ker direktiva 2022/2464 v številnih državah še ni začela veljati, kar postavlja slovenska podjetja v slabši položaj. Cilj predloga zakona je torej podjetjem zagotoviti več časa in jim olajšati prilagajanje novim obveznostim glede poročanja o trajnostnosti.

S predlogom spremembe se prestavljajo naslednji roki za prvo poročanje o trajnostnosti:

  • za velika podjetja se obveznost poročanja, ki bi se začela za poslovno leto 2025, prestavlja na leto 2027 (z izjemo subjektov javnega interesa z več kot 500 zaposlenimi, ki spadajo v prvo skupino poročevalcev in morajo poročati že za leto 2024);
  • za srednje in manjše javne družbe, s katerih vrednostnimi papirji se trguje na organiziranem trgu (z izjemo mikro podjetij), se rok prestavlja z leta 2026 na leto 2028.

Podaljšanje rokov je pomembno tudi zato, da se lahko zakonodaja o trajnostnem poročanju dodatno poenostavi in uravnoteži. Komisija za te poenostavitve pripravlja poseben zakonodajni predlog.

 

Vir:  MGTŠ >>

Fotogalerija





 

Arhivi