Vlada je danes potrdila predlog Zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev in predlog novele Zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. Z zakonoma želimo uskladiti obdavčitev dohodkov iz istovrstnih oziroma podobnih instrumentov ter zagotoviti jasno ureditev z minimalnimi administrativnimi obremenitvami.
Z zakonom urejamo sistem in uvajamo obveznost plačevanja davka od dobička fizičnih oseb iz odsvojitve kriptosredstev, s čimer želimo zagotoviti večjo enakost davčne obravnave dohodkov iz različnih vrst finančnih naložb fizičnih oseb, pri čemer izhajamo iz načela, da naj bodo primerljivi dohodki približno enako obdavčeni.
Z zakonom se upoštevajo upravna enostavnost izvajanja zakona, tako za davčne zavezance kot za davčni organ, ter tudi pravna jasnost in gotovost pravil in njihova čim večja tehnološka nevtralnost. Slovenija s tem sledi trendom mednarodnega urejanja področja kriptosredstev, skladno z evropsko uredbo o trgih kriptosredstev (MiCA) ter upoštevaje okvir za poročanje in izmenjavo informacij o transakcijah s kriptosredstvi.
Ključne rešitve predloga zakona:
S predlagano ureditvijo Slovenija sledi mednarodnim standardom, zagotavlja pravno varnost in jasnost davčnim zavezancem ter prispeva k urejenemu razvoju trga kriptosredstev ob upoštevanju potreb gospodarstva in javnih financ.
Z novelo se spreminja in dopolnjuje sistem davka od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, s čimer izpolnjujemo zaveze iz Strategije razvoja trga kapitala v Sloveniji za obdobje 2023-2030, in sicer se poenostavlja ureditev in povečuje jasnost obdavčitve.
Za izvedene finančne instrumente predlagamo obdavčitev po proporcionalni stopnji 25 odstotkov ne glede na obdobje imetništva oziroma čas, ki je minil od sklenitve posla. To ustreza stopnji dohodnine, ki že velja za obdavčitev kratkoročnih dobičkov iz kapitala, in stopnji obdavčitve dobičkov od odsvojitev kriptosredstev. Ureditev se začne uporabljati s1. januarjem 2026.
Vir: Ministrstvo za finance >>