Mag. Tanja Urbanija pojasnjuje odlog plačila DDV z dveh časovnih vidikov - odlog v situaciji brez epidemije ter trenutne možnosti v času COVID-19.
V Uradnem listu RS, št. 74/20 z dne 21. maj 2020 je bil objavljen Sklep o ugotovitvi prenehanja razlogov za začasne ukrepe v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (v nadaljevanju: sklep), ki bo začel veljati 1. junija 2020. To pomeni, da bodo 1. junija 2020 prenehali začasni ukrepi po Zakonu o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) – ZZUSUDJZ (Uradni list RS, št. 36/20 in 61/20).
GZS je poslance pozvala, da na seji sprejmejo dopolnila #PKP3, s katerimi bi se podaljšal ukrep čakanja na delo za vse dejavnosti za mesec junij ter omogočila sočasna uporaba ukrepov čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa. Tako bo mogoče ohraniti še vedno visoko zaposlenost v gospodarstvu tudi v mesecu juniju.
Strokovni svet Inštituta je na seji 26. maja 2020 sprejel Pravilnik o spremembi Pravilnika o pogojih za uvrščanje na seznam aktivnih računovodij. Sprememba Pravilnika se nanaša na podaljšanje roka za vpis v seznam aktivnih računovodij iz dveh na tri leta.
Finančna uprava RS je objavila spremembo dokumenta.
V majski številki revije Denar in na spletni strani revijadenar.si je bil objavljen prispevek odgovornega urednika, mag. Ivana Simiča, ki vsebuje nekaj napačnih in pavšalnih navedb o Zbornici računovodskih servisov (ZRS) in odzivih računovodske stroke na ukrepe za pomoč gospodarstvu ob izbruhu epidemije koronavirusa. Zato uveljavljamo našo pravico do popravka oziroma odgovora, v katerem podajamo nekaj popravkov in pojasnil k omenjenemu prispevku.
Zavezanci, ne pozabite na oddajo obračuna DDPO in DohDej do 1. junija 2020. Rok za oddajo davčnega obračuna davka od dohodkov pravnih oseb (obračun DDPO) in davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (obračun DohDej) za koledarsko leto 2019 je bil zaradi epidemije COVID-19 iz 31. marca 2020 premaknjen na 31. maj 2020.
Do sedaj sta bili izvedeni dve izplačili v skupni vrednosti 35 milijonov EUR 21.900 delodajalcem za 94.500 zaposlenih, medtem ko je tretje majsko izplačilo predvideno ta petek, 29. maja 2020.
Banke bodo mesece z začasno znižanimi dohodki, ki so posledica epidemije COVID-19, lahko izločile iz izračunavanja kreditne sposobnosti potrošnika. V Banki Slovenije so namreč v izrednih okoliščinah spopadanja z epidemijo COVID-19 prilagodili sedaj veljavna pravila, ki določajo, da se pri izračunu letnega dohodka potrošnika upošteva dohodek v obdobju enega leta pred sklenitvijo nove kreditne pogodbe. Spremembe začnejo veljati 1. junija 2020.
Epidemija Covid-19 je v celotno družbo in tudi v gospodarstvo vnesla velike spremembe in od vseh deležnikov zahtevala prilagodljivost ter hitre reakcije. Kako so se z epidemijo in njenimi posledicami soočili in se še vedno soočajo v sosednji Avstriji? Kakšne ukrepe za pomoč gospodarstvu so sprejeli? Kako učinkovitost teh ukrepov ocenjujejo na Slovenski gospodarski zvezi iz Celovca? Opravili bomo pregled podpornih in premostitvenih ukrepov za podjetja v Avstriji. Vabljeni k ogledu webinarja, ki bo v torek , 26. maja 2020 od 14.00 do 15.00 ure.