Zbornica računovodskih servisov

Arhiv: Pogovor s predsednikom ZRS Aleksandrom Štefancem: Pred nami znova davčna reforma

Ob koncu leta smo predsednika Zbornice računovodskih servisov (ZRS) Aleksandra Štefanca ponovno prosili, da z nami deli svoj pogled na delo in dosežke ZRS v preteklem letu, na najbolj aktualne izzive računovodske dejavnosti in na to, kaj pričakuje v naslednjem letu. Vabljeni k branju.

Leto 2024 je bilo za ZRS rekordno. 26. Kongres IRS je postregel z največjo udeležbo do sedaj – 392 udeležencev. Je bilo rekordno tudi na katerih drugih področjih? Na kaj ste pri zbornici v letošnjem letu še posebej ponosni?
Lahko rečem, da smo na ta dosežek zelo ponosni. Mislim, da sta Zbor članov ZRS in Kongres IRS z vrhunskimi predavatelji in udeleženci okrogle mize to tudi dokazala. Pomembno nam je tudi to, da je zbornica dobro umeščena na računovodskem zemljevidu. S tem mislim, da je verodostojen sogovornik, ki ga je vredno poslušati in upoštevati. Smo se pa letos lotili največ projektov doslej za lažje, enostavnejše in bolj varno poslovanje naših članov.

Med dosežki bi rad še omenil, da smo pri zbornici ponosni na vsakega, ki naredi izpit za Strokovnega vodjo računovodskega servisa, saj s tem dokaže, svoje znanje z opravljenim izpitom.


Veliko se dogaja tudi na področju IT varnosti, saj se večina storitev seli v oblak. Tega se zavedate tudi pri ZRS, zato ste za vaše člane pripravili dva pripomočka – Pregled napotkov za IT varnost in Protokol v primeru hekerskega napada. Kako konkretno jim bodo ta orodja pomagala, da bodo bolj varni pri poslovanju?
Tako je, z višjo stopnjo avtomatizacije in digitalizacije se povečuje tudi nevarnost kibernetskih napadov. Pripomočka, ki smo ju letos pripravili, sta namenjena predvsem ozaveščanju zaposlenih o pomenu pozornosti in previdnosti pri vsakodnevnih opravilih. Priporočamo, da si člani dokument Pregled napotkov za IT varnost tudi natisnejo, saj ob kibernetskem napadu ni nujno, da bodo lahko dostopali do svojih datotek. Odgovornost podjetij je namreč, da svoje zaposlene nenehno opozarjajo na previdnost pri rokovanju z e-poštnimi sporočili in prenosi dokumentov. Na dokument Protokol v primeru hekerskega napada pa naj gledajo bolj kot priporočilo. Ne moremo namreč natančno povedati, kaj naj naredijo v primeru napada, saj ne vemo, do kakšne vrste napada bi prišlo – ali bi se v napadu podatki zaklenili ali bi se omejil dostop do njih ali pa bi se podatki izbrisali.

Ob orodjih za IT varnost je ZRS pripravila še dodatna uporabna gradiva in aktivnosti za svoje člane, kot je iskalnik po kolektivnih pogodbah, sklep direktorja za zagotovitev pravice do odklopa, kratki brezplačni webinarji ... To je še en dokaz, da zbornica resnično posluša potrebe svojih članov. Kakšne vsebine pa lahko obljubite članom ZRS v letu 2025?
Res je, poslušamo naše člane. V 2025 bomo gotovo nadaljevali s projekti, ki jih še nismo zaključili in jim želimo v prihodnjem letu »zavezati tisto zadnjo pentljico«. Nekaj projektov za 2025 že imamo v rokavu. Glede ostalih projektov je težko vnaprej napovedati, kaj točno se bo znašlo na naši to-do listi, saj težave zaznavamo s sprotnim poslušanjem članov. Lahko pa z gotovostjo rečem, da bodo to aktualne zadeve. Ena takih je na primer trajnostno poročanje. Tej temi bomo dali poudarek, saj za to vemo, da bo odgovornost naših članov. Pri dosedanjem delu smo tudi ugotovili, da se projekti, ki se začnejo s poslušanjem težav članov, na koncu povežejo v večjo paketno rešitev, ki rešuje več različnih težav hkrati. Glede brezplačnih webinarjev, ki ste jih omenili, lahko letos izpostavim dve delavnici v zvezi s problematiko delovanja računovodskih servisov (10 koristnih nasvetov uporabe eDavkov in preprečevanje pranja denarja), ki sta potekali v živo in hkrati tudi prek spleta. Mislim, da so bili ti dogodki zelo dobro sprejeti, in bomo z njimi nadaljevali, saj z njimi dobimo tudi neposreden odziv naših članov.

ZRS redno skrbi tudi za izobraževalne vsebine. Med drugim je bil letos v sodelovanju s podjetjem B2 d.o.o. razvit tečaj z naslovom Excel za računovodje. Kako ste zaznali pomanjkanje znanja na tem področju in kakšen je bil odziv udeležencev?
Na Zboru članov ZRS smo predstavili nekaj možnosti uporabe umetne inteligence, prevajalnikov in urejevalnikov, ki so nam dejansko lahko v veliko pomoč pri delu. Če se navežem nazaj na prejšnje vprašanje – mogoče v naslednjem letu pripravimo tudi projekt poznavanja in uporabe orodij, ki so nam vedno bolj na voljo. Excel, denimo, omogoča zelo veliko, če imaš vsaj neko osnovno znanje uporabe, smo pa opazili, da se ne uporablja tako široko, kot bi se lahko. Zbornica je zaznala, da na trgu pogrešamo prilagojeni tečaj Excel za računovodje. Zato smo pristopili k razvoju primerov za tečaj Excel za računovodje v sodelovanju z B2 d.o.o. Odziv udeležencev je bil zelo pozitiven. Marsikdo je bil začuden, kaj vse omogoča »navadna preglednica«, kot si jo pogosto predstavljamo. S takimi projekti in poznavanjem programskih rešitev, ki nam pomagajo pri delu, bomo nadaljevali tudi v prihodnje.

Omenili ste, da ste na Zboru članov ZRS predstavili nekaj rešitev iz uporabe umetne inteligence. Kako uporabljate orodja, kot je Chat GPT, pri svojem delu oz. kako ga uporabljajo računovodje nasploh?
Marsikateri od naših računovodij uporablja orodje Chat GPT pri svojem delu kot pomoč pri komunikaciji, pa tudi pri reševanju določenih problemov. Naša članica je omenila, da je s pomočjo macrojev v excelu pripravila uvoz bančnih izpiskov. Bančne izpiske, ki niso bili v Excelovem formatu, je z njegovo pomočjo spremenila v format, ki je potem omogočal uvoz. To orodje postaja resnično koristno, tudi pri organizaciji sestankov, izobraževanj, ki jih naši člani ponujajo svojim zaposlenim. Spregledati ga ni prava pot.

Letošnja aktualna tematika je bil tudi obračun plač, ki je postal eden najzahtevnejših mesečnih obračunov. Ob tem se pojavljajo marsikatere nejasnosti, zato je ZRS v pomoč računovodjem pripravila 14 mitov in resnic o plačah, skupaj s pojasnili. Kakšno je trenutno stanje na tem področju? Ima ZRS načrtovane še kakšne dodatne aktivnosti v povezavi z obračunom plač v prihodnje?
Obračun plač je tematika, ki ji še ne vidim konca. Vedno je kaj aktualnega in mitov bi lahko bilo 114, ne samo 14, ker je res ogromno vprašanj, na katera lahko dobiš več odgovorov, in potem se moraš odločiti, kateri je pravi. Obračun plač je resnično najbolj kompleksno opravilo, s katerim se trenutno srečujemo pri delu v računovodskih servisih. Dejstvo je, da se računovodje ukvarjamo z naročniki, vsak naročnik ima svojo specifiko in vsak obračun plač je specifičen. To zahteva visoko stopnjo znanja in stalno izobraževanje, zato bomo pri ZRS ponujali pomoč našim članom tudi v tej smeri. Prej sem omenil, da se projekti zbornice povezujejo, kar je lepo razvidno prav pri programu Certificiran strokovnjak za obračun, ki smo ga pred leti pomagali vsebinsko ustvariti v sodelovanju z VŠR – Visoko šolo za računovodstvo in finance. V prihodnje bomo gotovo še delali na tem področju.

Letošnji slogan 26. Kongresa IRS je bil »Računovodstvo smo Ljudje«, v katerem so ljudje namenoma zapisani z veliko začetnico. Na letošnjem 17. Zboru članov ZRS ste lepo povzeli, da so zaposleni naša največja vrednost in da sta njihovo zadovoljstvo in dobro počutje ključ za uspeh podjetij. Kako lahko po vašem mnenju podjetja zagotovijo, da bodo zaposleni zadovoljni in se bodo v podjetju dobro počutili?
Takrat sem omenil še, da je ključ do uspešnega podjetja tudi to, da se zaposleni poistovetijo s podjetjem, da začutijo uspehe podjetja tudi kot lastne uspehe. Da postavijo pripadnost na tako stopnjo, da jim to, da so del ekipe uspešnega podjetja, na neki način vzbudi tudi ponos. Pripadnost po mojem mnenju vzbuja tudi občutek varnosti, ki ga tudi občutimo kot zadovoljstvo. Varnost in pripadnost lahko zagotovimo tudi pri zaposlovanju novih zaposlenih. Ključno je, da v podjetju novo zaposlenim omogočimo mentorstvo – nekoga, ki jim bo znal prenesti znanje, zbrano do sedaj, in da bo to pripravljen narediti. Po drugi strani je spet odvisno od samega zaposlenega, od tega, koliko želi prispevati k podjetju, v katerem dela. Zaposleni dobi izobraževanje, mentorstvo in okolje za razvoj v podjetju, sam pa prispeva svojo proaktivnost, predanost ter pripravljenost za nenehno učenje in izboljševanje.

Pomembna je tudi kultura podjetja. Tudi to, da ima podjetje neko dobrodelno noto, da sodeluje v dobrodelnih projektih, da zna ceniti tudi druga podjetja. Podjetje mora biti namreč vpeto v okolje, v katerem deluje, kazati spoštljiv odnos do njega in do naročnikov. Ne more biti izvzeto iz svojega okolja.

Dobrodelno noto negujete tudi pri ZRS. Kako prispevate k boljšemu jutri?
Lani smo darovali pet evrov od vsake kotizacije Kongresa izvajalcev računovodskih storitev za projekt Mirno morje, letos pa za projekt Botrstvo. Pet evrov se ne sliši ravno veliko, ampak vsaka gesta, ki pripomore k boljšemu počutju otrok, je dobrodošla. In zdi se mi prav, da tudi zbornica družbeno odgovorno delovanje postavi kot vrednoto in je zgled članom.

Kakšne izzive na področju računovodstva vidite v letu 2025 in kako jih bo ZRS pomagala reševati?
Znova se gledamo iz oči v oči z davčno reformo, saj se določena pravila poslovanja s to reformo spreminjajo. Eden izmed izzivov v letu 2025 bo tako tudi reševanje in pojasnjevanje teh sprememb, predvsem glede aktualne obdavčitve t. i. normirancev in glede omejitve pokrivanja davčnih izgub na pet let. Med prihodnje izzive lahko prištejem še trajnostno poročanje. To je projekt, ki se ga bomo morali zelo resno lotiti in znanja, ki jih pridobivamo prek Evropskega združenja računovodij in revizorjev, prenesti v lokalno okolje. Lahko rečem, da bomo po najboljših močeh pomagali reševati vse te izzive. Ti trije projekti – davčna reforma, trajnostno poročanje, obračun plač – so že sami po sebi zelo močni projekti in tudi, če bi se ukvarjali samo z njimi, bi bilo to za naše člane zelo dobrodošlo. Zagotovo pa bo še kaj novega

Kaj želite vsem računovodjem v letu 2025?
Želim jim čim bolj miren kvartal do našega računovodskega novega leta, to je do 1. aprila 2025. Predvsem pa jim želim leto, v katerem bodo doživeli trenutke, na katere se bodo čez čas spomnili z nasmehom v očeh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerija





 

Arhivi